Čistilna naprava

Kako izbrati najprimernejšo čistilno napravo za vaš dom?

Odgovornost do ohranjanja čistega okolja je v srcih Slovencev že kar močno prisotna. Odlaganje odpadkov v primerne zabojnike, odgovorno ravnanje s težkimi kovinami in vedno bolj popularna »zero waste« mentaliteta, pa so zelo pomembni a hkrati  majhni koraki k varovanju našega zelenega planeta. Ste mogoče kdaj pomislili, kakšno srečo imamo Slovenci, da svežo vodo pijemo kar iz domačih pip? Veliko svetovnih gospodinjstev na žalost nima več tega privilegija. Ohranjanje čistoče naših voda je še posebej pomembno, saj je velika večina naše države razglašena za vodovarstveno območje. Velik doprinos k ohranjanju čistoče naših voda je tudi vgradnja domačih »malih« čistilnih naprav. Dobro izbrana čistilna naprava vam bo omogočala, da boste svoj denar učinkovito investirali. Če vas zanima, kako izbrati najbolj primerno čistilno napravo za vaš dom, si preberite nadaljevanje tega članka. Če vas zanima čistilna naprava – vse informacije in nakup, torej berite naprej.

Kakšno funkcijo in doprinos k vašemu gospodinjstvu ima mala čistilna naprava?

Čistilna naprava je izrednega pomena za ohranjanje naše pitne vode in preprečevanje kontaminacije zemlje. V preteklosti na žalost o tej temi niso veliko govorili, ljudje pa so neprečiščene odpadne vode nekontrolirano izpuščali v zemljo in tako resno ogrožali pitno podtalnico. Dandanes smo Slovenci na tem področju naredili velike korake, saj ima že skoraj vsaka hiša svojo lastno mini čistino napravo. Njena namestitev je še posebej nujna za tiste predele, ki nimajo urejene kanalizacije. Majhna čistilna naprava je zelo praktična za vzdrževanje in uporabo, prav tako je izredno energijsko varčna in ne zaudarja. Prav zato vam svetujemo, da si tudi sami umislite takšno mini domačo čistilno napravo in tako odgovorno varujete zeleno prihodnost našega planeta.

Čistilna naprava

Kako deluje mala čistilna naprava?

Preden se boste odločili za nakup posamezne čistilne naprave je dobro vedeti kako ta deluje, saj boste tako lažje presojali o njihovi uporabnosti za vaše gospodinjstvo. Dobra stran čistilnih naprav je ta, da velika večina deluje po enakem principu treh stopenj. Poprečna čistilna naprava v prvi stopnji iz kontaminirane odpadne vode mehansko izloča nečistoče.  Drugi fazi sledi postopek odstranjevanja snovi, ki se lahko razgradijo, nato pa sledi še tretja stopnja v kateri gre voda v tako imenovano terciarno čiščenje. Po izvedbi vseh treh faz je voda tako kemično kot tudi fizično prečiščena in tako primerna za izpust v naravno okolje.

Kakšne vrste čistilnih naprav poznamo na trenutnem trgu?

Večkrat se zgodi, da se ljudje, ki že resno razmišljajo o nakupu čistilne naprave, nekoliko zmedejo. To pa zato, ker je izbira ponudnikov na trgu kar velika, vsaka čistilna naprava pa ima svoje prednosti in seveda tudi slabosti.  V glavnem se čistilne naprave delijo na biološke čistilne naprave, dvo-prekatne greznice ali tro-prekatne greznice ter zbiralne greznice. Vedno bolj pa so v porastu prav biološke čistilne naprave, ki za svoje delovanje ne potrebujejo nikakršnega priklopa na električno energijo. Tako zasnovana čistilna naprava deluje po principu izkoriščanja sile gravitacije in naravnega vleka. Biološka čistilna naprava prav tako deluje v treh stopnjah, a to delo opravlja s pomočjo izkoriščanja naravnih danosti in ne kemičnih spojin. V prvi fazi se trdne snovi iz odpadne vode izločijo v procesu sedimentacije. V drugi fazi se zaradi uporabe sile težnosti izkorišča padec, po katerem voda pride do bioreaktorja. Zanimivo je, da se v tej fazi za čiščenje uporablja tudi sam zrak. Biološka čistilna naprava je primerna za vsakega kupca, ki si želi tihe, ekološke in predvsem na dolgi rok zelo nizke stroške uporabe. Znano pa je tudi, da so odpadne vode iz tovrstnih čistilnih naprav izredno dobro očiščene.

Izbira lastne čistilne naprave je odvisna tudi od njene nakupne cene

Ne bomo vam lagali in se slepili, da nakup čistilne naprave ne potrebuje temeljitega »finančnega« premisleka. Vsi vemo, da so zmožnosti nakupa določenega izdelka za večino ljudi pogojene tudi z njihovo ceno. Tudi pri čistilnih napravah ni nič drugače. Cene nakupa posamezne čistilne naprave se lahko močno gibajo, kar je  lahko odvisno od materialov posameznih delov, pa tudi od mehanizma same čistine naprave. Poleg stroška nakupa naprave je potrebo tukaj prišteti tudi strošek montaže, ki pri nekaterih bolj kompliciranih čistilnih napravah lahko stane tudi do 4,000 eur. Pri tem je potrebno v velikih primerih najti tudi stroj za dvigovanje, kar lahko nanese še dodaten strošek. V grobem vam lahko povemo, da mala čistilna naprava, narejena iz plastičnega ohišja stane med 2.300 in 5.000 eur. Seveda cena tudi variira glede na njeno velikost, ki pa je odvisna tudi od števila gospodinjskih članov. Nakup čistilne naprave podobne velikosti, ampak v betonski izvedbi, pa vas bo prav tako prišla nekje od 2.000 do 5.000 eur. V primeru, da bosta ceni za malo čistino napravo enakih velikosti, a različnih materialov zelo podobni je največji faktor končne izbire čistilne naprave prav kraj vgradnje.

Prav zaradi vseh zgoraj povedanih komponent čistilnih naprav vam svetujemo, da se pred dokončnim nakupom o izbiri vaše male čistilne naprave vedno posvetujete s izbranim izvajalcem oz. prodajalcem. Ta vam bo najbolje  priporočil vašim potrebam in terenu primerno čistilno napravo, pri tem pa upošteval tudi finančni vidik.

Written by

170   Posts

View All Posts